Mezinárodní soutěž v řešení šachových úloh se uskuteční v neděli 21. 1. 2024 v Praze 6 (Dům dětí a mládeže, U boroviček 5, Praha 6-Bílá Hora). Soutěž je celosvětově časově synchronizovaná, začátek byl stanoven na 11.00 SEČ, kdy musí začít 1. kolo. Přestávka mezi koly může být v rozsahu 30-90 minut (bývá cca 30 minut).

 V soutěži se neplatí startovné. Mimopražským účastníkům bude poskytnut příspěvek na dopravu do výše 200 Kč.

Soutěží se ve třech kategoriích:
 Kategorie 1: pro zkušené řešitele, 2 kola po 120 minutách, v každém je 6 skladeb – dvojtažka, trojtažka, studie, mnohotažka, pomocný mat a samomat. Započítává se do řešitelského ratingu.
 Kategorie 2: pro začínající řešitele bez ratingu a pro řešitele s ratingem do 2000, má 6 jednodušších skladeb k řešení v každém kole (také 2 x 120 minut), do ratingu se také započítává. Složení úloh: 1. kolo – 2 dvojtažky, trojtažka, mnohotažka (4#-8#), studie, krátký samomat 2. tahem; 2.kolo – dvojtažka, 2 trojtažky, mnohotažka (4#-8#), studie, krátký pomocný mat 2. tahem.
 Kategorie 3: pro mladé řešitele do 13 let, nar. 2011 a mladší. Řeší se ještě lehčí úlohy. Je jen jedno kolo = 120 minut. Řeší se 4 dvojtažky, 1 trojtažka a 1 studie. Nejsou pomocné maty a samomaty.

Za správné řešení jedné úlohy se dává 5 bodů. Za dílčí správné řešení může řešitel získat nižší počet bodů mezi 0 a 5 body. Kdo má na konci nejvíce bodů, vyhrává.

Skládání a řešení úloh je umělecká odrůda šachu, postavení na diagramu nepřipomínají šachovou partii, jsou uměle složená. Smyslem je najít jednoznačný jediný tah, který splňuje danou podmínku, např. Bílý na tahu dá mat 2. tahem. To znamená nalézt tah, po němž se černý neubrání matu v dalším tahu. Obvykle po Úvodníku (to je první tah bílého) hrozí černému nějaký mat (to je Hrozba). Černý může hrozbě bránit (to je Obrana) třeba i více způsoby (to jsou Varianty), ale každá obrana umožňuje bílému dát jiný mat (to je Variantový mat).
 
 Dalším typem úlohy jsou Studie. Zadání je Bílý na tahu vyhraje, nebo Bílý na tahu remizuje. Studie jsou docela podobné běžné šachové partii, obsahují ale něco nečekaného nebo důvtipného. Úkolem řešitele je najít postup k dosažení výhry či remízy i při nejlepších tazích černého.
 
 Praktické rady pro soutěž:

  • Ve dvojtažkách se dává pět bodů za vyřešení jenom za první tah bílého neboli Úvodník. Rada: I když si nejsem jist, že mám správné řešení, stojí za to napsat aspoň nějaký tah na řešitelský arch (to je papír, kam řešitel píše své řešení). Často se podaří správné řešení "trefit" a je hned pět bodů.
  • Totéž platí pro trojtažky. Tam se píše první tah bílého a hrozba, a po obranách černého proti hrozbě ještě druhý tah bílého. Za úvodník bývá 1 bod, ale i tak stojí za to aspoň něco jako řešení napsat.
  • První tah bílého v úlohách nebývá braní ani šach. Ve studiích může být první tah i braní nebo šach.
  • Ve studiích platí také rada napsat aspoň nějaký tah, nějaký nápad, co bych hrál, kdybych byl v pozici bílého na tahu. Často řešitel dostane nějaký bod i za správný první tah bílého. A pokud se mu podaří uhodnout více správných tahů za sebou (první, druhý, třetí atd.), dostane více bodů.
  • Není možné napsat jako řešení k jedné úloze více než jeden první tah. Pokud řešitel napíše více prvních tahů, považuje se řešení za chybné.
  • Řešitel nemusí odevzdat řešení všech úloh, může se celých 120 minut soustředit jen na některé úlohy, na úlohy, které mu jdou. Vyřešení několika úloh zajišťuje dobré umístění v celosvětovém měřítku, protože málokdo vyřeší všechny úlohy. V minulém roce se zapojilo mnoho nových řešitelů po celém světě, často jen s malým počtem vyřešených úloh (0-2). Tak se není čeho bát a stojí za to vyzkoušet si, jak půjde řešení šachových úloh právě vám.

Přihlášky posílejte RNDr Pavlu Kameníkovi do 15. ledna 2024 na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. .
 

Pro seznámení s úlohami se můžete podívat na úlohy kategorie 2 a 3 z předminulého ročníku a na jejich řešení:
 Úlohy Kategorie 2: https://www.wfcc.ch/wp-content/uploads/ISC-2022-category-2-problems.pdf
 Řešení úloh Kategorie 2: https://www.wfcc.ch/wp-content/uploads/ISC-2022-category-2-solutions.pdf
 Úlohy Kategorie 3: https://www.wfcc.ch/wp-content/uploads/ISC-2022-category-3-problems.pdf
 Řešení úloh Kategorie 3: https://www.wfcc.ch/wp-content/uploads/ISC-2022-category-3-solutions.pdf

Soubory s úlohami i soubory s řešeními jsou i v příloze. Připojil jsem i úlohy z kategorie 1.

Těším se, že se uvidíme na soutěži a že nahlédnete do bohaté studnice krásy šachových skladeb!

Šachu zdar a řešení úloh zvlášť!

Milan Petras, účastník ME a MS v řešení šachových skladeb

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

https://www.chess.cz/sdruzeni-sachovych-problemistu/

http://problem64.beda.cz/uvod.htm